رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری منبع پردازش های محاسباتی و نوع مدل پشتیبان است که سازمان را قادر می سازد منابع پردازش های محاسباتی و برنامه های کاربردی مربوط به آن را از هر مکانی با اتصال به اینترنت در اختیار داشته باشد. بر اساس مدل رایانش ابری که سازمان به کار می گیرد، تمام یا بخشی از سخت افزارها، نرم افزارها و داده های سازمان، دیگر زیرساختهای فن‌آوری وی مستقر نمی‌شود. بلکه تمام آنها در یک مرکز فناوری قرار گرفته که به صورت مشترک با سازمان‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط عامل سوم مدیریت می شود.

واژه شناسی رایانش ابری

ارائه دهندگان خدمات رایانش ابری- عامل سومی است که برنامه های کاربردی، خدمات میزبانی، نظارت و سایر خدمات لازم برای رایانش ابری را ارائه می نماید. یک سازمان می تواند با توجه به رایانش ابری مورد نیاز با چندین CPA  به طور همزمان قرار داد داشته باشد.

چندین استفاده کننده- بیشتر CPA ها، دارای مشتری های بسیاری هستند که از منابع و فناوری مشترکی استفاده می‌کنند. مفهوم چندین استفاده کننده، بر چگونگی سازماندهی منابع و نحوه ارائه خدمات به مشتریان CPA تاثیر می گذارد. برای نمونه ممکن است اطلاعات ذخیره شده یک سازمان در مرکز رایانش ابری گسترده قرار داشته باشد که اطلاعات شرکت های بسیار زیادی نیز در همان فضا قرار داشته باشد.

مدلهای استفاده از رایانش ابری

عمده ترین انواع استفاده از رایانش ابری بر اساس اعلام موسسه ملی استاندارد و فناوری عبارتند از:

فضای ابری خصوصی- در این نوع زیرساخت رایانش ابری تنها به این سازمان خدمات ارائه می‌دهد و توسط خود سازمان یا توسط عامل سوم مدیریت می‌شود و محل آن نیز می‌تواند در داخل و خارج محل استقرار شرکت باشد.

فضای ابری نیمه خصوصی- در این نوع یک رایانش ابری به طور مشترک به چندین سازمان خدمات ارائه می‌دهد و این سازمان معمولاً توسط شرکتی خاص و دارای منافع عمومی (مانند ماموریت یا صنعت مشترک و الزامات قانونی) پشتیبانی می‌شوند. مدیریت آن می تواند توسط سازمان‌های نیمه خصوصی یا عامل سوم انجام شود و محل آن نیز می‌تواند در محل هریک از سازمان ها یا جدای از آنها باشد.

 فضای ابری عمومی- رایانش ابری برای عموم مردم یا گروه بزرگی از صنعت قابل دسترسی است و مالکیت آن با سازمانی است که خدمات رایانش ابری را می فروشد.

 فضای ابری دوگانه- در این نوع زیرساخت رایانش ابری ترکیبی از دو یا چند نوع رایانش ابری دیگر از (خصوصی نیمه خصوصی یا عمومی). در این نوع رایانش ابری، واحدهای تجاری جداگانه با فناوری استاندارد شده ای از اطلاعات و برنامه های کاربردی مشترک استفاده می نمایید.

 برای مطالعه کامل مطالب، فایل را دانلود نمایید.

رضا صبری

رضا صبری

نویسنده، مدرس و صاحب نظر در خصوص کنترلهای داخلی، حسابرسی داخلی و نظارت نوین در سازمانها و بانکهای کشور

این آموزش را می توانید از طریق شبکه های اجتماعی زیر برای همکاران و دوستان خود ارسال نمایید .
به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی telegram
Telegram
به اشتراک گذاری بر روی skype
Skype
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
WhatsApp
به اشتراک گذاری بر روی email
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *